اطلاعات پایه راهکاران – معرفی دوره مالی 

برای اینکه بتوان عملکرد یک واحد تجاری را موردسنجش و بررسی قرارداد طول عمر فعالیت واحد تجاری را به دوره‌های مساوی تقسیم می‌کنند که به آن دوره‌ها، دوره مالی اطلاق می‌شود. این مفهوم در کتب درسی با "فرض دوره مالی" معرفی شده است. دوره‌های مالی معمولاً سالانه، شش‌ماهه، سه‌ماهه و یا یک‌ماهه هستند. رایج‌ترین دوره‌ی مالی، سالانه است که در این صورت «سال مالی» نامیده می‌شود.

اطلاعات پایه راهکاران - معرفی دوره مالی

اولین قدم در شروع کار با دفتر کل راهکاران، تعریف دوره‌ی مالی است؛ برای ایجاد و معرفی یک دوره مالی در نرم افزار راهکاران می‌بایست مراحل زیر را انجام داد:

مراحل معرفی دوره مالی 

۱- برای معرفی دوره مالی می‌بایست از حوزه‌ی مالی دفتر کل را انتخاب و در بخش اطلاعات‌پایه  گزینه "معرفی دوره مالیرا انتخاب کرده(مرحله ۱) و  سپس گزینه ایجاد جدید(مرحله۲)  را انتخاب کنید. در پنجره باز شده فیلد اجباری "عنوان" (مرحله ۳) و در صورت تمایل فیلدهای اختیاری: "عنوان به زبان دوم" و  "توضیحات" را تکمیل نمایید. 

اطلاعات پایه راهکاران - معرفی دوره مالی

۲- گزینه ذخیره  (مرحله ۵) را از نوارابزار بالای فرم انتخاب نموده و اطلاعات واردشده را ذخیره نمایید.

نکته: صرفاً پس از ذخیره دوره مالی موردنظرتان می‌توانید از این دوره هنگام تخصیص دوره مالی به دفتر کل استفاده نمایید. برای این کار، از به معرفی دوره‌ی مالی می‌پردازیم. عنوان دوره، عنوان به زبان دوم و توضیحات را وارد و ذخیره می‌کنیم.

نکته: فیلدهای اطلاعاتی که در کنار آن‌ها علامت *(ستاره‌دار) وجود دارد، اجباری هستند و سایر فیلدها اختیاری به شمار می‌رود.

نکته: بعد از تعریف دوره‌ی مالی موردنظر می‌بایست دوره‌ی مالی به دفتر کل ارتباط داده شود(در ادامه آموزش داده شده است). برای این کار می‌بایست از فهرست‌ها دفتر کل اصلی را انتخاب کنید. سپس در بخش تخصيص سال مالی، دوره‌ی مالی جدید را انتخاب و بازه‌ی زمانی شروع و پایان آن را تعریف کنید.

نکته: بازه‌های تاریخی در دفتر کل به‌هم‌پیوسته بوده و بین آن‌ها نمی‌تواند فاصله‌ی تاریخی وجود داشته باشد.

نکته:  اگر دوره‌ی مالی میلادی باشد، باید سال مالی میلادی تیک زده شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

حساب کتاب | آموزش حسابداری و حسابرسی