جرائم انجام ندادن وظايف قانونی در قبال سازمان تأمين اجتماعی

دسته بندی ها : بیمه و حقوق, بیمه و مالیات ۲۵ آذر ۱۳۹۶ مدیر سایت 523 بازدید

جرائم انجام ندادن وظايف قانونی در قبال سازمان تأمين اجتماعی شامل موارد زیر است:۱-عدم تنظیم و ارسال صورت مزد و حقوق بیمه شدگان

کارفرمایان کلیه کارگاه های مشمول تأمین اجتماعی مکلف اند صورت مزد و حقوق بیمه شدگان مربوط به هرماه را حداکثر تا پایان آخرین روز ماه بعد به سازمان تأمین اجتماعی ارسال نمایند. درصورتی که کارفرمایان از تنظیم و ارسال صورت مزد و حقوق بیمه شدگان خودداری کنند ملزم به پرداخت جریمه نقدی به میزان ده درصد(۱۰%) همان ماه خواهند بود.

۲-تأخیر ارسال لیست با توجه به میزان حق بیمه

جریمه تأخیر ارسال لیست با توجه به میزان حق بیمه متعلقه و بر اساس قوانین محاسبه و جریمه تأخیر تأدیه پرداخت حق بیمه، به میزان ۲% حق بیمه ماهیانه برای هرماه تأخیر در پرداخت، محاسبه و مطالبه خواهد شد.

  • اگر کارفرما به دلیل تأخیر در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن و همچنین تأخیر یا عدم ارسال لیست مشمول جریمه شود و اصل حق بیمه و بیمه بیکاری را قبل از صدور برگ لازم الاجرا (اجرائیات) کلاً پرداخت نماید. از پرداخت ۳۰ % جریمه های مربوطه معاف خواهد بود
  • با صدور برگ لازم الاجرا (اجرائیات)، معافیت ۳۰ % جریمه های متعلقه لغو و علاوه بر آن یک بیستم بدهی به عنوان سهم اجرایی به کارگاه تعلق خواهد گرفت.
  • درصورتی که تقسیط بدهی چنانچه کارفرما هر یک از اقساط را تا سررسید قسط بعدی پرداخت نکند بدهی تبدیل به حال شده و از تاریخ تبدیل به حال جریمه نقدی تأخیر تأدیه پرداخت حق بیمه نسبت به مانده بدهی به میزان دو درصد ( ۲%) به ازای هرماه تأخیر محاسبه می گردد و جرائم مطالبه شده قبلی نیز به نسبت مانده بدهی قابل وصول است.

طلب سازمان تأمین اجتماعی از مؤسسات بابت حق بیمه به عنوان مطالبات ممتاز است. یعنی نسبت به سایر طلبکاران مؤسسات از اولویت برخوردار است.

دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

آخرین مطالب را در تلگرام با ما دنبال کنید کانال تلگرام

مطالب مشابه:

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :