پايه سنواتی

دسته بندی ها : بیمه و حقوق, بیمه و مالیات 6 نوامبر 2017 مدیر سایت 2421 بازدید

پايه سنواتی

به کارگرانی که از شروع بکار آن‌ها یک سال گذشته باشد پایه سنواتی تعلق می‌گیرد یا به عبارتی درازای هر یک سال سابقه کار، یک‌پایه به‌عنوان سنوات کار به کارگر تعلق می‌گیرد پایه سنوات از شروع سال دوم به کارگران تعلق‌گرفته و باید با حقوق پایه آن‌ها جمع و پرداخت گردد.

دقت نمایید مبالغ پایه سنوات هرساله متفاوت است بر اساس بند ۲ بخشنامه وزارت کار برای سال ۹۶ به کارگرانی که در سال ۹۶ دارایی یک سال سابقه کارشده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان /گذشته باشد روزانه مبلغ ۱۷/۰۰۰نیز به‌عنوان پایه سنوات پرداخت خواهد شد. بر اساس تبصره ۳ همین بند از ابتدای سال ۱۳۹۶ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول ق.ک که دارای یک سال سابقه کارشده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه‌حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه سنوات خواهند بود.

محاسبه حقوق مبنا کارگری که یک سال کارکرده است برای سال ۹۶:

(تعداد روزه ماه*×17/000) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری=حقوق پایه ماهانه در سال دوم

 

بخشنامه و دستورالعمل‌های شوراي عالی کار

مصوبه شوراي عالی کار شماره ۲۵۳۹۹۴مورخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۵

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه)دولت، کارفرمایان و کارگران( در جلسه مورخ۲۵/۱۲/۱۳۹۵ پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۶، در اجرای ماده ۴۱ قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرارداد:

۱٫ از اول سال ۱۳۹۶حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار اعم از قرارداد دائم یا موقت( مبلغ ،۳۰۹/۹۷۷ ریال تعیین می‌گردد. همچنین از ابتدای سال ۱۳۹۶ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۲ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا )موضوع ماده ۳۶ قانون کار( به‌اضافه روزانه ۶/۷۶۸ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۵ افزایش می‌یابد.

تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۳۰۹/۹۷۷ريال بند(۱) کمتر شود.

۲٫ به کارگرانی که در سال ۱۳۹۶ دارای یک سال سابقه کارشده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۱۷/۰۰۰ریال نیز به‌عنوان پایه )سنوات( پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۵ ، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: بر اساس مصوبه مورخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۵ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران و درنتیجه رضایتمندی کارگران باسابقه، از ابتدای سال ۱۳۹۶ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کارشده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه )سنوات( آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه‌حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه)سنوات(خواهند بود.

۳٫ بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/۰۷/۱۳۸۷ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به‌منظور تثبیت و تسری به‌تمامی کارگران، اعم از دائم و موقت مقررشده از ابتدای سال ۱۳۹۶ کمک‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر )اعم از متأهل یا مجرد( ماهیانه مبلغ ۱/۱۰۰/۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴٫ ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر دربند(۱) و تبصره یک بند(۲)در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به‌موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵٫ مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۶ به‌طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند نخواهد شد.

۶. واحدهای مشمول قانون کار به‌منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

آخرین مطالب را در تلگرام با ما دنبال کنید کانال تلگرام

مطالب مشابه:

نظرات کاربران

  1. مانا گفته :
    14:46 2017/12/15

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  2. رزمی گفته :
    04:27 2018/07/30

    سلام.ممنون .خیلی خوب بود. بابت مطالب خوب سایت سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :