نحوه محاسبه مبلغ مانده مرخصی باقی‌مانده

دسته بندی ها : بیمه و حقوق, بیمه و مالیات 5 نوامبر 2017 مدیر سایت 44781 بازدید

نحوه محاسبه مبلغ مانده مرخصی باقی‌مانده

دو حالت می‌توان متصور شد:

حالت الف– شرکت‌ها در پایان هرسال با کارکنان خود تسویه‌حساب می‌نماید که در این حالت تمام‌روزهای باقی‌مانده مرخصی محاسبه و به کارمند پرداخت می‌گردد.

حالت ب– شرکت‌ها در پایان هرسال با کارکنان خود تسویه‌حساب نمی‌کنند بنا بر اصل تطابق هزینه با درآمدهای همان دوره باید مانده مرخصی هرسال را در پایان همان سال تحت عنوان ذخیره باقی‌مانده مرخصی استفاده‌نشده کارکنان، در حساب‌ها ثبت نماید. کارکنان پس از اتمام خدمت یا تسویه‌حساب با شرکت می‌توانند مبلغ مرخصی‌های استفاده‌نشده خود را از شرکت مطالبه نمایند؛ که در این حالت تنها ۹ روز مرخصی ذخیره‌شده و مابقی روزهای استفاده‌نشده به کارگر پرداخت می‌گردد. هزینه هرروز مرخصی استفاده‌نشده برابر مزد روزانه هست که برای سال ۹۶ به ازای هرروز مرخصی استفاده‌نشده مبلغ ۳۰۹۹۷۷ ریال هست.

مثال: اگر شخصی ۱۰ روز مرخصی در طی یک سال استفاده کرده باشد و قرار باشد مرخصی در پایان سال ذخیره گردد

مانده مرخصی ۱۱ روز = ذخیره مرخصی ۹ روز ۲۰ روز = ۱۰ روز-۳۰ روز

۳۰۹/۹۷۷×۱۱=۳/۴۰۹/۷۴۷

 

مبلغ ۳/۴۰۹/۷۴۷ ريال قابل پرداخت در پایان سال به کارگر همراه حقوق و

۳۰۹/۹۷۷×۹=۲/۷۸۹/۷۹۳

مبلغ ۲/۷۸۹/۷۹۳ ریال به‌عنوان ذخیره مانده مرخصی استفاده‌نشده در ترازنامه بخش بدهی نمایش داده می‌شود.

دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

آخرین مطالب را در تلگرام با ما دنبال کنید کانال تلگرام

مطالب مشابه:

نظرات کاربران

 1. آزمون گفته :
  01:25 2017/12/27

  ممنون عالی بود

 2. ش ش گفته :
  05:50 2018/07/16

  سلام فرمول محاسبه ماهیانه مرخصی استحقاقی استفاده شده کارمندان به چه صورت است؟

 3. ناشناس گفته :
  11:38 2018/07/16

  در ماده ۶۴ قانون کار برای هر نفر ماهیانه ۲٫۵(دو و نیم) روز مرخصی در نظر گرفته شده است. برای محاسبه مانده مرخصی استفاده نشده ابتدا میزا کارکرد ماهیانه (روزانه) را در ۲٫۵ (۰٫۰۸۳۳) ضرب می کنیم و سپس میزان مرخصی استفاده شده از آن را کسر می کنیم.

 4. مهدوی گفته :
  07:43 2018/09/01

  با سلام.با توجه به اینکه پیمانکاران نیروی انسانی هر سال تعویض میشوند.اگر پیمانکار بخواهد سر سال تسویه کند.مثلا در مثال خودتان کارگر ۲۰ رو مرخصی استفاده نشده داشت.میتواند ۹ روز را کسر نکرده و تمام ۲۰ روز را به او بدهد؟

  • جواب سوال شما بله می باشد. کارفرما می تواند همه مانده مرخصی را در پایان سال پرداخت نماید و به سال بعد منتقل ننماید.

 5. مرضیه شعبانی گفته :
  07:56 2018/09/30

  با سلام در صورتی که مانده مرخصی کارمند در همان سال تسویه حساب نگردد(بطور مثال مانده مرخصی سال ۹۵ که در سال ۹۷ اقدام به تسویه حساب نموده)آیا بر اساس دستمزد روزانه سال ۹۷ باید محاسبه گردد؟

 6. عاطفه علی پور گفته :
  08:16 2018/09/30

  سلام.
  بازخرید مرخصی بر اساس مزد مبنا(مزد گروه+حق جذب+فوق العاده شغل+رتبه بندی+سنوات) باید باشه یا بر اساس کل حقوق و مزایا ( مبنا + حق اولاد+مسکن و خواربار + بن کارگری) ؟

 7. سمیه تقی حسینی گفته :
  13:08 2018/11/04

  اگ بنده ۲ماه و نیم در سال ۹۵ و ۶ماه از سال ۹۶رو مشغول ب کار بوده باشم.و تنها۱۲ساعت مرخصی رو استفاده کرده باشم.مبلغ مربوط ب باقی مرخصی هام چقد میشه.ساعت کاری روزانه ۷ساعت بوده.

  • با سلام

   شما در سال ۹۵ دارای ۲٫۵ ماه سابقه هستید پس مانده مرخصی شما ۲٫۵*۲٫۵= ۶٫۲۵ رو است که به سال ۹۶ منتقل می شود(کمتر از ۹ روز است) و در سال ۹۶ شما ۲٫۵*۶=۱۵ روز مانده مرخصی دارید. تعداد روزهای استفاده شده از مرخصی را از جمع این دو (۶٫۲۵+۱۵=۲۱٫۲۲) کسر کنید تا مانده مرخصی به دست آید. 

 8. سمیه گفته :
  13:08 2018/11/04

  اگ بنده ۲ماه و نیم در سال ۹۵ و ۶ماه از سال ۹۶رو مشغول ب کار بوده باشم.و تنها۱۲ساعت مرخصی رو استفاده کرده باشم.مبلغ مربوط ب باقی مرخصی هام چقد میشه.ساعت کاری روزانه ۷ساعت بوده.

 9. محمد گفته :
  13:46 2018/11/06

  سلام
  مرخصی من برای ۷ سال مانده
  تقریبا برای هر سال ۱۷۰ ساعت مرخصی طلب دارم
  ایا من می توانم تمام این ساعت ها را به روز از شرکت طلب کنیم
  و اینک مبلغ دریافتی فقط با حقوق پایه وزرات کار می باشد یا اگه من حقوقم داری حق جذب باشه
  اونم قابل محاسبه می باشد
  ممنون از پاسخ شما

 10. محمد گفته :
  13:39 2018/11/11

  با سلام،مانده مرخصی طبق پایه محاسبه میشود یا طبق حقوق دریافتی؟

 11. سیما گفته :
  00:24 2018/12/12

  با سلام اگر شرکت هر سال با کارگر تسویه نکند، در پایان چند سال کار اگر کارگر در هر سال بیش از ۹ روز مانده مرخصی داشته باشد، آیا شرکت موظف به پرداخت کل ملتها مرخصی است?

  • دوست عزیز؛ هر ساله حداکثر ۹ روز از مانده مرخصی کارگر به بعد انتقال پیدا می کنه. پس شرکت موظف به پرداخت مانده مرخصی سال آخر به علاوه حداکثر ۹ روز مانده مرخصی از سالهای قبل است.

 12. الهی گفته :
  16:19 2019/02/27

  با سلام خسته نباشید.بنده در یکی از مراکز درمانی شهر کرمانشاه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی خدمت میکنم ولی به صورت شرکتی که زیر مجموعه شرکت آوای سلامت هستیم. مرخصی کارکنان شرکتی به این صورت می‌باشد که شرکت یک نفر به عنوان جایگزین فرستاده و هر زمان بخواهیم از مرخصی استفاده کنیم شخص فرستاده شده جایگزین نفری هست که مرخصی استفاده می‌کنه و در پایان ماه هم ساعت کاری شخص استفاده کننده از مرخصی کسر می‌شود هم از مرخصی که داره کم و استفاده میشه و شخص جای گذین هم ساعت اضافه براش ارسال میشه. سوالم اینه این کار شرکت صحیح میباشه که هم از مرخصی استحقاقی هم از ساعت کار استفاده کننده مرخصی کسر میشه؟؟؟

 13. رقیه چشمالوس گفته :
  12:10 2019/03/03

  سلام اگر کارفرما خودش به اجبار کارگر را به مرخصی بفرستت چی میشه مثال کارخانه هر سال همه کارگران را ۱۵روز مرخصی اجباری میفرسته

  • طبق ماده ۶۹ قانون کار و تامین اجتماعی تاریخ استفاده از مرخصی با توافق کارگر و کارفرما تعیین می‌شود؛ و در صورت اختلاف بین کارگر و کارفرما، نظر اداره کار و امور اجتماعی محل لازم‌الاجراست.

   نظر کارشناسان سایت حساب کتاب: به نظر می‌رسد اداره کار  و امور اجتماعی از کارفرما حمایت کند

 14. بهرام فخاری گفته :
  16:47 2019/03/05

  اگر کسی در قرارداد خود نگهبان یا سرایدار ۲۴ ساعته باشد به او مرخصی تعلق نمی گیرد؟

  • طبق ماده ۶۴ قانون کار و تامین اجتماعیمرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه، جمعاً یک ماه است سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام‌یافته محاسبه می‌شود.

   کارشناسان سایت حساب‌کتاب: قانون فرد یا گروه خاصی را استثنا نکرده است پس به سرایداران و نگهبانان نیز مرخصی تعلق می‌گیرد.

 15. عباسی گفته :
  19:16 2019/03/18

  باعرض سلام.اگر شخصی از ابتدای سال در سازمان مشغول به کار نباشد به طور مثال از مهر ماه مشغول شده باشد و مانده مرخصی اضافه شده به او ۱۵ روز باشد در پایان سال همان ۹ روز انتقال می یابد یا کمتر؟

 16. ناشناس گفته :
  11:53 2019/03/29

  سلام وقتتون بخیر اگر شخصی فقط ۸ روز مرخصی طلب داشته باشد اینو رو پرداخت میکنن یا ذخیره میگیرن؟

 17. علیپور گفته :
  11:55 2019/03/29

  سلام وقتتون بخیر اگر شخصی ۸ روز مرخصی طلب داشته باشد این رو پرداخت میکنن یا ذخیره مرخصی میگیرن ؟

 18. هادی دارابی گفته :
  06:38 2019/03/30

  سلام
  آیا کارفرما ملزم به پرداخت حق مرخصی که استفاده نشده است، می باشد؟
  در صورت استنکاف از پرداخت قانون چه تدابیری اندیشیده است؟

 19. م.احمدی گفته :
  18:17 2019/04/23

  با سلام.اگر کارمند یک شرکت خصوصی بخواهد هر ماه از مرخصی استحقاقی خود استفاده کند.آیا دو روز میتواند مرخصی برود یا دو و نیم روز؟

  • طبق ماده ۶۴ قانون کار مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه، جمعاً یک ماه است سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام‌یافته محاسبه می‌شود. از این ماده این گونه استنیاط می شود که می شود که مزخصی ماهانه برابر ۳۰÷۱۲=۲٫۵  است.

 20. م.احمدی گفته :
  18:22 2019/04/23

  با سلام اگر شرکت خصو صی ۱۶ روز ابتدای فروردین ماه را تعطیل کند،حقوق این ماه را چگونه باید حساب کند؟آیا ۷ روز از این تعطیلی باید پرداخت گردد یا کل ۱۶ روز را؟

  • برای افرادی که دارای قرارداد هستند و از سال قبل مشغول به فعالیت هستند می‌بایست حقوق ایام تعطیلی نیز داده شود. اما اگر فردی از سال جدید استخدام شده است از تاریخ قرارداد استخدام پرداخت انجام می شود

 21. م.احمدی گفته :
  11:23 2019/04/30

  بسیار سپاسگزارم

 22. م.احمدی گفته :
  11:30 2019/04/30

  با سلام.آیا کارمندی که بیش از ۲٫۵ روز در ماه مرخصی میرود و اکثرا بدون تایید کارفرما. و البته قرارداد یک ساله دارد ، چگونه باید حقوقش را داد؟ آیا تعطیلات رسمی هم باید حقوق بگیرد؟
  وآیا میشود روز مزد حقوقش محاسبه شود؟
  با تشکر

  • شما برای تعداد روزهای کارکرد فرد در لیست حقوق کارکرد لحاظ کنید. به عبارت دیگر برای سایر روزها غیبت در نظر گرفته می شود.

 23. نادر گفته :
  09:46 2019/05/04

  سلام.شما که میفرمایید اگه ۹روز ذخیره برای مرخصی استفاده نشده به سال بعد منتقل میشه و بقه ی مرخصی استفاده نشده رو باید بپردازن اما من شنیدم شرکتها بعد کسر ۹ روز مرخصی استفاده نشده باقی مرخصی استفاده نشده رو سوخت میکنن و هیچ مبلغی نمیپردازن

 24. هاشم حسین پور گفته :
  18:48 2019/05/08

  باسلام اگرکسی درشرکت پیمانکاری کارمیکند وبعلت اختلافات اصلا مرخصی نرفته وباز درسال دوم همان پیمانکار آمده برای تسویه حساب سال قبل مگه نباید همه۳۰روز سال قبل مرخصی روبده؟

 25. م.احمدی گفته :
  17:50 2019/05/28

  با سلام اگر کارمندی که یکسال قرارداد با شرکت خصوصی بسته،و بیمه شده ، ۵ ماه قبل از اتمام قرارداد ، یکطرفه و بدون اطلاع کارفرما ، ترک کار کند و وظایفش را نیمه تمام رها کند ، آیا قانونی داریم که کارفرما بتواند از کارمند طلب خسارت کند؟

 26. علی گفته :
  02:54 2019/06/14

  سلام بااحترام سوال داشتم اینکه مجموعه ای اداره کارگزینی ومالی اش مدعی است که باقی مانده مرخصی برعهده کارفرماست که اگرخواست پرداخت واگرنخواست میسوزدیعنی باطل میشود.وقتی معترض شدم ازم ماده قانونی بازخریدمانده مرخصی راخووستند…هرچقدرگشتم پیدانکردم میشه محبت کنیدوبرام بفرستید…بلکه حق ۱۵ساله حدودصدنفراحقاق شود…واقعاآدم تاسف میخوره دربرخوردباچنین افرادی الان چندروزه مغزم قفل کرده…

  • مستند به ماده ۷۲ قانون کار بازخرید ایام مرخصی استحقاقی استفاده نشده تنها در موارد فسخ یا خاتمه قرارداد کار یا بازنشستگی و از کار افتادگی کلی کارگر و یا تعطیل کارگاه پیش بینی شده و در سایر موارد با عنایت به مفهوم مخالف ماده مذکور و با التفات به فلسفه و علل برقراری مرخصی استحقاقی سالانه در حقوق کار مبنی بر لزوم استراحت کارگران و جلوگیری از فرسودگی نیروی کار، بازخرید مرخصی سالانه کارگران و حتی ذخیره مرخصی آنان میسر نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :