اگر کارگر غیبت یا تأخیر داشته باشد چه باید کرد؟

دسته بندی ها : بیمه و حقوق, بیمه و مالیات 26 اکتبر 2017 مدیر سایت 7001 بازدید

اگر کارگر غیبت یا تأخیر داشته باشد چه باید کرد؟


متأسفانه برای محاسبه ساعات غیبت یا تأخیر کارگران، در قانون تکلیفی تعیین نشده است و نمی‌توان بیشتر از ساعات غیبت یا کسر کار کارگران را از حقوق ماهیانه ایشان برداشت نمود، مگر در مورد کارگاه‌هایی که دارای کمیته انضباطی هستند و در این خصوص دارای مقررات خاصی باشند. بنابراین برای حل این مشکل باید آئین نام انضباطی بر اساس تبصره دو ماده ۲۷ قانون کار تدوین و به تصویب اداره کار رسیده در غیر این صورت کسر خسارت از حقوق فقط با تائید شورای حل اختلاف امکان پذیر است.

ماده ۲۷ قانون کار: هرگاه کارگر در انجام وظایف محوله قصور ورزد و یا آیین نامه های انضباطی کارگاه را پس از تذکرات کتبی، نقض نماید کارفرما حق دارد در صورت اعلام نظر مثبت شورای اسلامی کار علاوه بر مطالبات و حقوق معوقه به نسبت هرسال سابقه کار معادل یک ماه آخرین حقوق کارگر را "حق سنوات"به وی پرداخته و قرارداد کار را فسخ نماید.

تبصره ۲ ماده ۲۷ قانون کار: موارد قصور و دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های انضباطی کارگاه‌ها به موجب مقرراتی است که با پیشنهاد شورای عالی کار به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی خواهد رسید.

 

دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

آخرین مطالب را در تلگرام با ما دنبال کنید کانال تلگرام

مطالب مشابه:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :