0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

حساب کتاب | مرجع رسمی آموزش حسابداری و حسابرسی | ارائه کتاب، جزوه، فیلم، پادکست، فایل ارائه، چک لیست‌های کاربردی​

14- داشبورد مدیریتی – آموزش ایجاد نمودار جرقه‌ای در اکسل

ایجاد نمودار جرقه‌ای

شکل 1 برخی اطلاعات مالی را نشان می‌دهد که می‌توانید با نمودار جرقه‌ای خلاصه کنید. برای ایجاد نمودار جرقه‌ای، این مراحل را دنبال کنید:

 1. محدوده داده‌های موردنظر را انتخاب کنید. در این مثال، B4:M12 را انتخاب کنید. اگر هدف شما ایجاد چندین نمودار جرقه‌ای است، تمام داده‌ها را انتخاب کنید.

شکل 1: داده‌هایی که می‌خواهیم با نمودار جرقه‌ای خلاصه شوند.

2- با انتخاب داده‌ها، روی زبانه Insert کلیک کنید و گروه Sparklines (نمودارهای جرقه‌ای) را پیدا کنید. شما می‌توانید برحسب نیاز هر یک از سه نوع نمودار جرقه‌ای را انتخاب کنید: (خطی)Line، (ستونی)Column، یا (موفقیت/شکست) Win / Loss. در این مورد، گزینه نمودار ستونی را انتخاب کنید. همان‌طور که در شکل 3-5 می‌بینید اکسل کادر محاوره‌ای "ایجاد نمودار جرقه‌ای[1]" را به نمایش می‌گذارد.

شکل 2: از کادر محاوره‌ای Create Sparklines برای مشخص نمودن محدوده داده‌ها (Data Range) و مکان (location) نمایش نمودار جرقه‌ای استفاده کنید.

3- محدوده داده‌ها و مکان نمایش را برای نمودار جرقه‌ای مشخص کنید. برای این مثال، N4: N12 را به‌عنوان مکان نمایش مشخص کنید. به‌طورمعمول، نمودار جرقه‌ای را در کنار داده قرار می‌دهیم، البته این کار اجباری نیست و حتی شما می‌توانید از محدوده خالی از داده برای نگه‌داشتن نمودار جرقه‌ای استفاده می‌کنید. بااین‌حال، اکسل شمارا از اضافه کردن نمودار جرقه‌ای برای سلول‌های بدون داده منع نمی‌کند. دقت کنید که مکانی که شما برای نمایش نمودار جرقه‌ای تعیین می‌کنید باید از داده‌های منبع با تعداد ردیف‌ها یا تعداد ستون‌ها منطبق باشد.

4- OK را کلیک کنید.

در شکل 3 نمودار جرقه‌ای ایجادشده به‌وسیله اکسل را می‌توانید ببینید.

شکل 3: ستون نمودار جرقه‌ای داده‌های نه شرکت را به‌صورت خلاصه نشان می‌دهد.

نمودار جرقه‌ای به داده‌ها متصل است، بنابراین اگر شما هر یک از مقادیر محدوده داده را تغییر دهید، نمودار جرقه‌ای به‌روزرسانی می‌شود. در اینجا نیاز است که به دو نکته اساسی توجه شود:

نکته1: در حالت پیش‌فرض سلول A1 در سمت چپ-بالا قرار دارد و در نمودارهای جرقه‌ای اکسل داده ها را از سلول‌های که به

نکته2: در اکثر موارد نمودار جرقه‌ای را در برگه (Sheet) حاوی داده‌ها ایجاد خواهید کرد؛ اما اگر بخواهید نمودار جرقه‌ای را در برگه‌های مختلف ایجاد کنید، باید از برگه‌ای که می‌خواهید نمودار جرقه‌ای در آن نمایش داده شود، شروع کنید. سپس، در کادر محاوره‌ای نمودار جرقه‌ای (Create Sparklines)، منبع داده‌های را با اشاره‌گر موس يا با تایپ آدرس برگه داده (مثلاً Sheet1A1: C12) تعیین نمایید. کادر محاوره‌ای ایجاد نمودار جرقه‌ای اجازه می‌دهد برگه‌های مختلف برای محدوده داده انتخاب کنید، اما این امکان برای انتخاب موقعیت نمایش نمودار جرقه‌ای وجود ندارد.

ویرایش یا حذف نمودار جرقه‌ای

قبل از آموزش ویرایش نمودارهای جرقه‌ای لازم است شما با مفهوم "نمودار جرقه‌ای گروهی[2]" و "نمودار جرقه‌ای تکی[3]" آشنا شوید. چنانچه نمودار جرقه‌ای را مانند شکل 3 به‌صورت همزان برای چندین سلول به یکسان انجام دهیم و به‌صورت همزان و هم‌شکل از نمودار جرقه‌ای برای آن‌ها استفاده شود به آن‌ها نمودار جرقه‌ای گروهی گفته می‌شود. به همین منوال چنانچه نمودار جرقه را صرفاً برای نمایش خلاصه تعدادی از سلول‌ها در یک سلول استفاده شود به آن نمودار جرقه‌ای تکی گفته می‌شود.

یک برگه می‌تواند هر تعداد از نمودار جرقه‌ای گروهی یا تکی را در خود نگه دارد. اکسل هر گروه را به یاد می‌آورد و می‌توانید با نمودار جرقه‌ای گروهی به‌مثابه یک نمودار جرقه‌ای کارکنید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید یک نمودار جرقه‌ای تکی را در نمودار جرقه‌ای گروهی انتخاب و اصلاح کنید و سپس قالب‌بندی تمام نمودار جرقه‌ای در گروه به‌صورت اتوماتیک اصلاح شود.

هنگامی‌که شما یک سلول از نمودار جرقه‌ای گرهی را انتخاب (کلیک) می‌کنید، اکسل سایر سلول‌های هم‌گروه با آن نمودار جرقه‌ای را نشان می‌دهد. بااین‌حال، شما می‌توانید عملیات زیر را در نمودار جرقه‌ای تکی و یا هر بخش یک نمودار جرقه‌ای گروهی انجام دهید:

 1. تغییر منبع داده و مکان نمایش نمودارهای جرقه‌ای: برای این کار روی سلول نمودار جرقه‌ای کلیک کنید و سپس به زبانه DESIGN در نوار عنوان بروید (بعد از کلیک روی نمودار جرقه‌ای به‌صورت اتوماتیک نمایان می‌شود). سپس مسیر زیر را طی کنید:

1- کلیک روی سلول نمودار جرقه‌ای  2- زبانه Design   3-  انتخاب Edit Data   4- انتخاب Single Sparkline

دقت کنید که شما دو گزینه برای تغییر منبع داده و مکان نمایش نمودار جرقه‌ای در اختیار خواهید داشت:

Edit Group Location & Data: برای تغییر منبع داده و مکان نمایش نمودارهای جرقه‌ای گروهی

Edit Single Location & Data: برای تغییر منبع داده و مکان نمایش نمودارهای جرقه‌ای تکی

با انتخاب هرکدام از این دو مورد کادر محاوره‌ای اکسل برای تغییر منبع داده و مکان نمایش نمودارهای جرقه‌ای باز خواهد شد.

2- گروه‌بندی کردن ( یا لغو گروهی بودن) نمودارهای جرقه‌ای: شما می‌توانید از این امکان برای گروه‌بندی یا لغو عضویت از گروه نمودارهای جرقه‌ای استفاده کنید.

1 – کلیک روی سلول نمودار جرقه‌ای  2-  زبانه Design  3-  Group 4-  انتخاب Group  یاUngroup  

پس‌ازاینکه نمودارهای جرقه‌ای را از گروه‌بندی خارج نمایید، می‌توانید روی هر نمودار جرقه‌ای به‌صورت جداگانه کار کنید. لغو گروه‌بندی نمودارهای جرقه‌ای به شما امکان حرکت، اندازه و قالب‌بندی آن‌ها را به‌صورت جداگانه در داشبورد شما می‌دهد.

3- حذف نمودار جرقه‌ای: برای این کار روی سلول نمودار جرقه‌ای کلیک کنید و سپس به زبانه DESIGN در نوار عنوان بروید. سپس مسیر زیر را طی کنید:

1-کلیک روی سلول نمودار جرقه‌ای  2- زبانه Design   3-  انتخاب Clear  4-  انتخاب Clear Selected Sparkline

  

 

برای حذف  نمودار جرقه‌ای نیز دو انتخاب پیش رو خواهید داشت:

Clear Selected Sparkline: صرفاً برای حذف نمودار جرقه‌ای انتخاب‌شده

Clear Selected Sparkline Group: برای حذف نمودار جرقه‌ای گروهی انتخاب‌شده

نکته: هر سه عملیات بالا علاوه بر امکان دسترسی از نوار عنوان از طریق میانبر نیز قابل‌دسترسی هستند. برای این کار روی نمودارهای جرقه‌ای راست کلیک کنید.

دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید


[1]. Create Sparklines

[2]. Group Sparkline

 

[3]. Single Sparkline

 

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :

  سایت حساب‌کتاب

  0