0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

حساب کتاب | مرجع رسمی آموزش حسابداری و حسابرسی | ارائه کتاب، جزوه، فیلم، پادکست، فایل ارائه، چک لیست‌های کاربردی​

13- داشبورد مدیریتی – معرفی نمودار جرقه‌ای در اکسل (sparklines)

معرفی نمودار جرقه‌ای(sparklines)

نمودارهای جرقه‌ای[1] نمودارهای کوچکی هستند که در پس‌زمینه یک سلول رسم می‌شوند. این نوع از نمودارها توسط ادوارد توفت[2] توسعه داده شد. نمودارهای جرقه‌ای، نمودارهای با اندازه کوچکی هستند که به نمایندگی از تعدادی از داده‌ها رسم می‌شوند. نمودارهای جرقه‌ای شما را قادر می‌سازد تا با استفاده از حداقل فضا، روند و الگوهای موجود در داده‌های خود را ببینید. به دنبال معرفی مفهوم نمودارهای جرقه‌ای، شرکت مایکروسافت آن را اکسل اجرا نمود. این نمودارها زمینه‌ساز ارائه بصری داده‌های در یک فضای کوچک در داشبوردها هستند.

در این فصل ضمن معرفی مفهوم نمودارهای جرقه‌ای، چگونگی اضافه کردن چنین نمودارهای بصری به داشبورد و گزارش‌های شما آموزش داده خواهد شد. ضمناً در نظر داشته باشید که نمودارهای جرقه‌ای تنها در اکسل 2010، 2013 و 2016(تا زمان انتشار این کتاب) در دسترس هستند. پس اگر یک فایل اکسل را که در آن از نمودارهای جرقه‌ای استفاده است را نسخه‌های قبلی اکسل باز کنید، سلول نمودارهای جرقه‌ای خالی خواهند بود. اگر در شرکت شما به‌طور عمده از اکسل 2010 یا 2016 استفاده نمی‌شود، به دنبال جایگزین دیگری به‌جای نمودار جرقه‌ای باشید. بسیاری از افزودنه[3] جایگزین وجود دارد که ویژگی‌های نمودار جرقه‌ای را در نسخه‌های قبلی اکسل به ارمغان می‌آورد. برخی از این افزونه‌ها از انواع بیشتری از نمودارهای جرقه‌ای پشتیبانی می‌کنند.

درک ویژگی نمودار‌های جرقه‌ای

درک اینکه چگونه نمودار جرقه‌ای می‌تواند گزارش شمارا ارتقا دهد، خیلی اهمیت دارد. همان‌طور که در فصل دوم ذکر شد، اکثر گزارش‌های تهیه‌شده در اکسل مبتنی بر جدول می‌باشند که در آن‌ها ارائه دقیق و زیبای اعداد مهم‌تر از زیبایی گرافیکی است. بااین‌حال، در گزارش مبتنی بر جدول، اغلب شما توانایی نشان دادن جنبه‌های مهم داده‌ها مانند روند[4] را از دست می‌دهید. تعداد سطر و ستون‌های موردنیاز برای نشان دادن مناسب روند داده‌ها در یک جدول سبب می‌شود که این کار غیرعملی باشد. درنتیجه اغلب انجام کارهای بیشتر روی گزارش شما، منجر به غیرقابل‌خواندن شدن آن می‌شود. نمودار جرقه‌ای به شما اجازه می‌دهد تا تجزیه‌وتحلیل‌هایی مانند روند را در فضای مختصر و به‌دوراز اطلاعات اضافی مثل اسامی و اعداد به نمایش بگذارید. به‌عنوان‌مثال شکل 1 یک خلاصه مفید از شاخص‌های اساسی ارائه می‌دهد اگرچه ستون D تا F برای مقایسه دوره‌های مختلف زمانی ارائه‌شده است، اما امکان دیدن روند سالانه مفید خواهد بود.

شکل 1: اگرچه نمایش‌دهنده شاخص‌های مفید است، اما توانایی نشان دادن روند سالانه را ندارد.

شکل 2 همان شاخص‌های اصلی ارائه‌شده در شکل قبلی را نشان می‌دهد که جهت نمایش روند 12 ماهه، نمودارهای جرقه‌ای به آن اضافه‌شده است. با افزودن نمودارهای جرقه‌ای، می‌توانید داستان گسترده‌تر پشت هر معیار را مشاهده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما فقط بر روی اعداد معیار مسافران نگاه کنید، تنها چیزی که به نظر می‌رسد این است که میانگین 12 ماهه از میانگین از بودجه کمتر است؛ اما اگر به نمودار جرقه‌ای نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که تعداد مسافران در ابتدای سال چه رکود قهرمانانه داشته است. هدف از این کار انتقال مؤثرترین پیام شما در فضای محدود است. نمودار ‌جرقه‌ای ابزار برای اضافه کردن یک بُعد جدید به گزارش‌های مبتنی بر جدول است.

شکل 2: نمودار جرقه‌ای به شما این امکان را می‌دهد که روند را در یک فضای فشرده اضافه کنید، همچنین یک تصویر وسیع‌تر برای هر معیار ارائه کنید.

کاربرد نمودار جرقه‌ای

گرچه نمودارهای جرقه‌ای مشابه نمودارهای مینیاتوری هستند (گاهی اوقات می‌توانند جای یک نمودار را داشته باشند)، اما ویژگی آن‌ها کاملاً متفاوت از نمودارهای اکسل است (در ادامه کتاب بحث می‌شود). برای مثال، نمودارها بر روی یک‌لایه‌ی جدا در کاربرگ قرار می‌گیرند و می‌تواند چند سری از داده‌ها را نمایش دهند. در مقابل، یک نمودار جرقه‌ای در داخل یک سلول برگه نمایش داده می‌شود و فقط یک سری داده نمایش داده می‌دهد. اکسل 2013 و 2016 از سه نوع نمودار جرقه‌ای پشتیبانی می‌کنند:

نمودار جرقه‌ای خطی Line

نمودار جرقه‌ای ستونی Column

نمودار جرقه‌ای پیروزی / شکست Win/Loss

شکل 3-3 نمونه‌هایی از هر نوع نمودار جرقه‌ای نشان می‌دهد. در ستون آخر هر نمودار جرقه‌ای‌ شش سلول سمت راست خود را نشان می‌دهد.

نمودار جرقه‌ای خطی[5]: این نوع نمودار همانند یک نمودار خطی، یک نشانگر خطی از داده‌ها را نمایش می‌دهد. اولین گروه در شکل 3-3 نشان‌دهنده نمودار جرقه‌ای خطی است. نمودار در یک نگاه سریع نشان می‌دهد که به‌استثناء سهام D، ارزش سایر سهام در طول مدت شش ماه کاهش‌یافته است.

نمودار جرقه‌ای ستونی[6]: این نوع همانند نمودار ستونی هستند. گروه دوم شکل 3 همان داده‌های ارزش سهام را با نمودار جرقه‌ای ستونی نشان می‌دهد.

نمودار جرقه‌ای پیروزی / شکست: یک نمودار از نوع دودویی (جفتی)[7] است که هر داده را به‌صورت یک مستطیل بالا یا مستطیل پایین نشان می‌دهد. گروه سوم شکل 3 نشان دهند نمودار جرقه‌ای پیروزی / شکست است. توجه داشته باشید که داده‌های آن متفاوت است. هر سلول تغییرات را نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد. در این نمودار، هر داده به‌صورت مستطیل بالا (پیروزی) یا مستطیل پایین (شکست) به تصویر کشیده می‌شود. در این مثال، تغییر مثبت نسبت به ماه گذشته یک پیروزی است و تغییر منفی نسبت به ماه گذشته شکست محسوب می‌شود.

شکل 3: سه نوع نمودار جرقه‌ای


دیدگاه شما برای ما مهم است، ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید


[1]. Sparklines

[2]. Edward Tufte

 

 

[3]. Add-On:

 

 

راهنمایی: برای یافتن انواع افزونه نمودار جرقه‌ای عبارت sparklines excel add in را در اینترنت جستجو کنید.

[4].trend

 

 

[5]. Line sparklines

 

 

[6]. Column sparklines

 

 

[7]. binary

 

 

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. علیرضا نوری گفته :
    00:10 1396/11/08

    انصافاً لذب بردم، خدایی دستتون درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

سایت حساب‌کتاب

0