0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

حساب کتاب | مرجع رسمی آموزش حسابداری و حسابرسی | ارائه کتاب، جزوه، فیلم، پادکست، فایل ارائه، چک لیست‌های کاربردی​

8- آموزش راهکاران سیستم – معرفی امکانات اصلی دفتر کل

آموزش راهکاران سیستم

معرفی امکانات اصلی دفتر کل

بامطالعه‌ی این مطلب شما با امکانات اصلی ماژول دفتر كل آشنا می‌شوید و کاربرد آن‌ها را ازلحاظ کسب‌وکار فرامی‌گیرید. درک این امکانات به استفاده هرچه بهتر از این نرم‌افزار کمک خواهد نمود. امکانات اصلی دفتر کل نرم‌افزار راهکاران سیستم به شرح زیر است:

عملیات حسابداری شعب

ساختار درختواره‌ای حساب‌ها

ویژگی چند ارزی

ویژگی پیگیری

ویژگی تعدادی

حسابداری مالیاتی

چند زبانی

1.  حسابداری شعب

سازمان‌ها طبق نیازهای کسب‌وکار و برای گسترش فعالیت خود در مناطق مختلف جغرافیایی، شعب مختلفی تأسیس می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان ساختارهای مالی مورداستفاده‌ی شرکت‌ها در رابطه با شعب را به‌صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

1-1. شعب غیرمستقل

 در این شعب کلیه اسناد و مدارک در اداره‌ی مرکزی نگهداری می‌شود و برای کلیه‌ی شعب یک دفتر قانونی تهیه می‌شود.

1-2. شعب مستقل

در این شعب دفاتر حسابداری جداگانه و مستقل از اداره‌ی مرکزی تهیه می‌شود. آنچه در راهکار شعب دفتر کل پوشش داده می‌شود، روش اول یعنی شعب غیرمستقل است؛ بنابراین در پیاده‌سازی این راهکار باید روش سازمان در پیاده‌سازی حسابداری شعب در نظر گرفته شود. البته شایان‌ذکر است که با توسعه‌ی فناوری، نیازمندی کنترل شعب و گزارش‌گیری و تعیین دسترسی به کاربران مجاز در قالب راهکار دفتر کل امکان‌پذیر است و برای شرکتی که به‌تازگی قصد پیاده‌سازی حسابداری شعب را داشته باشد، روش اول یعنی شعب غیرمستقل توصیه می‌شود.

2. ساختار درختواره‌ای حساب‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های راهکار دفتر کل، ساختار درختواره‌ای حساب‌هاست. اغلب شرکت‌ها حساب‌های خود از گروه حساب تا حساب معین را به شکل سلسله مراتبی تعریف می‌کنند؛ به این صورت که سطح اول گروه حساب، سطح دوم حساب کل و درنهایت سطح سوم را حساب‌های معین تشکیل می‌دهند. این کار برای سهولت جست‌وجو در حساب‌هاست. دفتر کل قابلیت ذخیره و مشاهده‌ی حساب‌ها به‌صورت درختواره را دارد که به کمک آن کاربران به‌راحتی می‌توانند به‌حساب موردنظر خود در درختواره دسترسی پیدا کنند یا به محل تعریف حساب جدید بنا بر ضرورت واحد تجاری ساده‌تر دست بیابند.

3. ویژگی چند ارزی

واحدهای تجاری می‌توانند فعالیت‌های خارجی خود را به دو طریق انجام دهند؛ آن‌ها ممکن است معاملاتی به ارز انجام دهند یا عملیات خارجی داشته باشند. طبق استاندارد حسابداری شماره‌ی ۱۶، برای انعکاس معاملات ارزی در صورت‌های مالی می‌بایست به واحد پول گزارشگری تسعیر شود. در راهکار دفتر کل ویژگی چند ارزی در نظر گرفته‌شده تا ثبت فعالیت‌های واحد تجاری به ارزهای مختلف امکان‌پذیر باشد.

4. ویژگی پیگیری

 گاهی ثبت یک رویداد مالی منجر به پیگیری نتیجه‌ای در آینده می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر چکی مدت‌دار دریافت شود، تاریخ سررسید آن و شماره‌ی چک، وسیله‌ی پیگیری آن در تاریخ سررسید خواهد بود. فاکتور فروشی که تاریخ وصول وجه آن متفاوت از تاریخ فاکتور است، نمونه‌ی دیگری است که به پیگیری در حسابداری نیاز دارد. ویژگی پیگیری در راهکار دفتر کل به شما این امکان را می‌دهد که شماره و تاریخ پیگیری را در اسناد حسابداری وارد کنید. با ورود آن‌ها از طریق گزارش‌های سیستم، این اطلاعات قابل‌ردیابی هستند.

5. ویژگی تعدادی

 گاهی نیاز است که با ثبت رویدادهای مالی اطلاعات دیگری هم به ثبت برسد. معمولاً حسابداران از ثبت‌اسناد انتظامی برای پوشش دهی این موضوعات استفاده می‌کنند. در راهکار دفتر کل امکانی به‌عنوان ویژگی تعدادی در نظر گرفته‌شده که می‌توان از طریق آن در هنگام ثبت آرتیکل‌های شد حسابداری، اطلاعات مقداری را نیز وارد کرد که گردش بدهکار یا بستانکار آن بر اساس ماهیت ردیف ثبتی است؛ مثلاً اگر واحد تجاری سهام شرکتی را برای سرمایه‌گذاری خریداری کند، می‌تواند تعداد سهام خریداری‌شده را در آرتیکل‌های سند حسابداری وارد کرده و با گردش‌های بعدی آن سند، نتیجه را در گزارش‌های مرتبط ببیند.

 6. حسابداری مالیاتی

 اغلب شرکت‌ها طی دوره‌ی مالی موظف به تهیه و ارسال گزارش‌هایی به مراجع قانونی هستند. یکی از این مراجع سازمان امور مالیاتی است. واحدهای تجاری موظف‌اند در پایان هر فصل و طی مهلت تعیین‌شده، اظهارنامه‌ی مالیات بر ارزش‌افزوده و گزارش خلاصه‌ی معاملات فصلی را در سایت‌های تعیین‌شده بارگذاری کنند. با توجه به اینکه در نرم‌افزار راهکاران بین ماژول‌های مختلف یکپارچگی وجود دارد، اطلاعات موردنیاز این گزارش‌ها اعم از ریز اقلام تهیه می‌شوند. خریدوفروش که در دفتر کل و سایر ماژول‌ها به ثبت رسیده، جمع‌آوری‌شده و گزارش‌های ذکرشده به‌صورت سیستمی تهیه می‌شوند.

7. چند زبانی

 نرم‌افزار راهکاران قابلیت ورود اطلاعات به دو زبان را دارد. نحوه‌ی عمل نیز به این صورت است که زبان پایه‌ی نرم‌افزار فارسی است، ولی کاربر قادر است اطلاعات را به زبان دیگری غیر از فارسی وارد کند.

حساب کتاب
مدیر سایت

در سایت "حساب‌کتاب" فایل، کتاب، جزوه، فیلم و صوت و سایر مطالب حسابداری برای حسابداران و دانشجویان ارائه می شود.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0